ZKM-ova sezona u brojkama
Nakon uspješno zaključene sezone, ZKM se publici obratio pismom koje prenosimo u cijelosti…
Draga publiko i prijatelji ZKM-a!
Iza nas je još jedna uspješna sezona u kojoj je Zagrebačko kazalište mladih obilježilo i 70. godišnjicu osnutka. Glumci i svi koji stvaraju u Zagrebačkom kazalištu mladih osvojili su u ovoj kazališnoj sezoni cak 18 najprestižnijih nagrada, a zajedno s publikom mjesto su provociranja nove energije.
Tijekom kazališne sezone 2017/18. ZKM je realizirao šest novih naslova – Zdrav i čisti dom, r. Kristijan Ugrina, Alisa u Zemlji čudesa, r. Renata Carola Gatica, Ono što nedostaje, r. Selma Spahić, Ljudski glas, r. Bojan Đorđev i Tit Andronik, r. Igor Vuk Torbica. Učilište ZKM-a premijerno je izvelo predstavu Junaci Pavlove ulice, r. Lea Anastazija Fleger.
Našu 371 predstavu pogledalo je 51 308 gledatelja, a u zemlji i inozemstvu realizirano je i 30 gostovanja ZKM-ovih uspješnica poput Hinkemanna, Noćnog života, Velike bilježnice, Črne mati zemle, Zdravog i čistog doma, Ljudskog glasa, Onog što nedostaje, Tita Andronika i ostalih na scenama i festivalima: Mittelfest u Cividaleu, Cameri Theater u Tel Avivu, Radnoti Theater u Budimpešti, ABC Divadlo, Prag; Sterijino pozorje, Novi Sad i Narodno pozorište u Beogradu.
Sezonu 2017/18. obogatilo je 18 nagrada, od čega 10 dobiva Črna mati zemla i 4 nagrade Alisa u Zemlji čudesa na Naj, naj naj festivalu. Črna mati zemla dobila je tri Nagrade hrvatskog glumišta, Gavellu za režiju i četiri Marula te Nagradu publike na Sterijinom pozorju u Novom Sadu. Višestruko nagrađivani i hvaljeni Hinkemann ostvario je jubilarnu 50.-tu izvedbu i jedna je od najvažnijih europskih predstava na ovogodišnjem Mittelfestu. A Sherlock Holmes dobitnik je Nagrade hrvatskog glumišta za najbolju predstavu za djecu i mlade.
U protekloj sezoni ZKM je bio mjestom okupljanja europskih umjetnika čije predstave i izvedbe izazivaju poseban interes domaće publike, ali i inozemnih posjetitelja.
Novu kazališnu sezonu kao spoj klasike i stvarnosti kroz suvremene kazališne trendove otvaramo u rujnu premijerom Proba orkestra!
Premijerna izvedba s glumačko-glazbenim ansamblom je 15. rujna 2018!
TIT ANDRONIK
Igor Vuk Torbica u ZKM-u režira ranu Shakespeareovu tragediju, na zagrebačkim pozornicama izvođenu prije mnogo godina. Tit Andronik smatra se Shakespeareovom prvom tragedijom. U vrijeme nastanka iznimno omiljen komad upravo zbog uprizorenja senzacionalnih prizora, na koje su ondašnji gledatelji kao svjedoci javnih pogubljenja bili naviknuti, poslije se zbog promjene ukusa publike sve manje izvodi.
Predstava o kojoj se pričalo i pisalo; hvaljena u medijima i kao “najbolji Shakespeare u gradu” – predstava koja je obilježila kazališnu sezonu.
TRIBINA ČITANJE KAZALIŠTA
Uvedena prošle sezone, serija tribina Čitanje kazališta veoma je dobro prihvaćena i posjećena. Na tribinama autora i voditelja Srđana Sandića kazališnim se temama pristupa iz raznih aspekata, a sugovornici su teoretičari i praktičari kazališta. Ovosezonske teme uz aktualne premijere bile su: Roman u raljama drame, Iza čudesa: Alisa i psihoanaliza, Homoseksualni identiteti u suvremenoj hrvatskoj drami, Tragedija inicijacije ili nepostojani princ, Pješčane bombe i njihovi junaci ili o prijateljstvu, Nasilje tragedije te Screen-to-stage.
Što roman gubi ili dobiva jednom kad ga se pretoči na kazališne daske i igraju li kazališta na sigurno kad postavljaju neko poznato djelo? Ili je posrijedi ogroman rizik? Na ta i druga pitanja odgovore je ponudila tribina Čitanje kazališta.
PROBA ORKESTRA
U sezoni koja je pred nama već 14. i 15. rujna 2018. očekuju vas pretpremijera i premijera predstave Proba orkestra u režiji i scenografiji Edvina Liverića, prema tekstu Nine Mitrović, glazbi Nine Rote i Merime Ključo. Ilustracije uz predstavu djelo su slikarice Tisje Kljaković Braić koja priprema izložbu radova nadahnutu tom predstavom.
„Taj je orkestar simbol našeg društva i našeg vremena. Nije slučajno što Fellini izabire glazbu kao polje umjetnosti koje pokreće ovu skupinu ljudi, taj mali društveni nukleus koji ujedno simbolizira čitavo društvo. Jer nema snažnije emocije od one koju stvara glazba. Glazba je ujedno i svojevrsna potraga za izgubljenim vremenom.” Edvin Liverić
ZKM sezona 2017/18. u brojkama
– 6 novih naslova
– 371 predstava na vlastitim pozornicama
– 30 predstava na gostujućim pozornicama
– 5 gostujućih kazališta na ZKM-ovim pozornicama
– ukupno 51 308 gledatelja na vlastitim i gostujućim pozornicama
– 18 nagrada
Glumci i svi koji stvaraju u Zagrebačkom kazalistu mladih zajedno s publikom provociraju novu energiju.
Podsjetimo i na predstavu „Priroda i društvo“premijerno izvedene u ožujku 2016. godine, u konceptu Maje Sviben, Nore Krstulović i Vedrana Peternela te u režiji Nore Krstulović, nastala u koprodukciji ZKM-a, SKROZ-a i ZAMP-a. Kako izgleda ‘uvod u kapitalizam za početnike’, te je li mu mjesto u školskom programu? Tema je to ambicioznog i ne samo kazališnog projekta namijenjenog tinejdžerima, što ga je osmislio kolektiv SKROZ, a koproduciraju ZeKaeM i – ZAMP i reprizno je izveden i protekle sezone uz gostovanje Srđana Ćuka odnosno General Wooa (iz Tram 11 i Blackout Projecta) i Bojana Jambrošića.
O tajnoj vezi žutog tiska, W.A. Mozarta, selfie stickova i autorskih prava, progovaraju u imaginarnoj TV emisiji ‘Priroda i društvo’.
Danas je glazba, kao i gotovo bilo koji drugi autorski ‘proizvod’, instantno dostupna publici diljem svijeta, pa često zaboravljamo kako se niti jedna knjiga nije napisala sama; da se skladbe, filmovi i predstave ne materijaliziraju spontano, već da iza svakog od tih djela stoji nečiji – rad. Što je napredak tehnologije s vremenom donio autorima, a što konzumentima njihovih djela i kako su se kroz povijest mijenjala prava jednih i obveze drugih, a kako s njima stojimo danas? Kako koncepte, odnosno pojmove intelektualnog vlasništva i autorskog prava, objasniti mladoj publici i navesti je da počene promišljati o prihvatljivim modelima njihove zaštite? To su neka od pitanja na koja pokušava odgovoriti predstava ‘Priroda i društvo’, namijenjena višim razredima osnovne i prvim razredima srednje škole, a u kojoj se autorskim tim kolektiva SKROZ bavi i poviješću autorskog prava i svim za njega vezanim nedoumicama u vremenu interneta i mobilnih tehnologija.
ZKM – mjesto gdje uvijek možete pogledati dobru predstavu!